Teddy Motorsport

Zagadnienia i ciekawostki ze świata motoryzacji

Części samochodowe

Wymieniamy opony zimowe na nowe

Nawet wtedy gdy trwa upalne lato, a jesień dopiero nieznacznie majaczy gdzieś na horyzoncie, przezorni kierowcy powoli zaczynają myśleć o oponach na zimę. To właśnie wtedy warto wybrać się do garażu lub do piwnicy i spojrzeć na opony na sezon zimowy, które zdjęło się wczesną wiosną. Należy przyjrzeć się im w świetle dziennym i po prostu ocenić stan, bo to naprawdę doskonały moment na zaplanowanie zakupu nowych opon zimowych. Taki wydatek zwykle konkretnie potrafi obciążyć budżet, lepiej zatem mieć to na uwadze wcześniej.

Kierowco spójrz na opony zimowe latem

Przezorny zawsze ubezpieczony i to powiedzenie dotyczy naprawdę bardzo wielu różnych aspektów życia. Trudno spodziewać się, że na letnich oponach uda się przejechać również zimę. Ta natomiast potrafi zaskoczyć czasami już nawet pod koniec października. Może pojawić się deszcz ze śniegiem lub poranne przymrozki, które sprawią, że warunki na drodze będą fatalne. To właśnie wtedy trzeba na szybko umówić się na zmianę opon na zimowe. Jeżeli te z poprzedniego sezonu nie wyglądają zbyt dobrze – mają popękaną gumę i bieżnik nie wyższy niż 4 mm, oraz służą już dłużej niż 5 lub 6 lat, to naprawdę najwyższa pora na wymianę. Kolejna zima przejeżdżona na takich oponach to może być zima z naprawdę trudnymi sytuacjami na drodze. Poza tym warto zaznaczyć również to, że w kwestii technologii produkcji opon, naprawdę bardzo dużo idzie do przodu. Najwięksi producenci z roku na rok wprowadzają takie zmiany, które znacznie poprawiają podstawowe parametry opon. Wszystko to przekłada się zatem na większe bezpieczeństwo na drodze. Jednym słowem opony kupione kilka lat temu to opony zdecydowanie bardziej przestarzałe od tych, które można kupić w tym roku.

Szeroki wybór na rynku

Na rynku opon zimowych jest naprawdę bardzo duży wybór, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Z powodzeniem można by znaleźć nawet około 50 różnych modeli opon zimowych, zarówno od bardzo znanych i uznanych na całym świecie producentów, takich jak chociażby Fulda czy polska Dębica, po opony od jeszcze nieznanych marek. Warto sprawdzić jak wypadają one w różnych niezależnych testach, które często prowadzone są na przykład przez serwisy poświęcone motoryzacji. Jeden z najważniejszych sprawdzanych tam parametrów to między innymi droga hamowania. To parametr bardzo ważny szczególnie w przypadku opon zimowych. Jeżeli na suchej powierzchni droga hamowania jest długa, to w przypadku powierzchni śliskiej, na przykład z powodu lodu, gołoledzi lub błota pośniegowego, będzie ona jeszcze bardziej wydłużona.To właśnie ten parametr należy brać w pierwszej kolejności pod uwagę przed zakupem opon na zimę. Inne ważne parametry to między innymi przyczepność na zakrętach czy slalom, podczas którego sprawdza się jak przenoszą się siły boczne. Ważne są również parametry takie jak awaryjne hamowanie czy ruszanie pod górę. Aby auto w zimowych warunkach prowadzić bezpiecznie i komfortowo, trzeba po prostu mieć sprawne i dobre opony. Można na nich odrobinę oszczędzić, ale nie należy przesadzać.