Teddy Motorsport

Zagadnienia i ciekawostki ze świata motoryzacji

zdjęcie opony kormoran
Części samochodowe

Opony letnie i całoroczne – które wybrać?

Decyzja o wyborze opon ma kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa samego kierowcy, ale również pasażerów, których ze sobą przewozi, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Wiele osób przy tym zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z opon letnich czy może całorocznych? Każde rozwiązanie ma zarówno swoje wady jak i zalety, więc na które z nich postawić?

Opony letnie a opony całoroczne

Opony letnie (na stronie sklepopon obejrzysz różne przykłady) stosowane są przede wszystkim w tych cieplejszych miesiącach roku, czyli od wiosny do jesieni. Do ich wykonania zastosowana została specjalna gumowa mieszanka, której cechą charakterystyczną jest to, że gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, takie opony tracą swoją przyczepności oraz wszystkie swoje właściwości zapewniające bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też należy bezwzględnie pamiętać o tym, że tego typu opony powinny być stosowane jedynie wtedy, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają.

zdjęcie opony kormoran

Jeśli chodzi o opony całoroczne (które często nazywane są również wielosezonowymi czy uniwersalnymi), waga opony stanowią połączenie hybrydy opon letnich i zimowych. Dzięki temu, że w całorocznych oponach zastosowane zostały cechy charakterystyczne zarówno dla tych letnich jak i zimowych, powstały opony, które spokojnie mogą być użytkowane przez cały rok, niezależnie tak naprawdę od warunków atmosferycznych. Opony uniwersalne stworzone zostały na bazie kompostów, dlatego też należy mieć świadomość tego, że w ich przypadku wszystkie parametry charakterystyczne dla opon zimowych czy letnich, nie stoją na najwyższym poziomie.

Opony uniwersalne i letnie – najistotniejsze różnice

Różnic pomiędzy ogumieniem letnim i całorocznym jest dość dużo. Odmienności w tym przypadku przejawiają się przede wszystkim w budowie, kształcie oraz składzie mieszanki gumowej, która zastosowana została do wykonania każdego typu opon. Pierwsza różnica, dość zasadnicza, polega na tym że uniwersalne ogumienie posiada dużo więcej lamelek niż ogumienie letnie. Skąd taka różnica? Wynika ona przede wszystkim z faktu, że uniwersalny modele opon założenie mają zapewnić dobrą przyczepność zarówno na śniegu jak i w innych warunkach atmosferycznych, co z kolei nie jest warunkiem koniecznym z wymaganym dla opon letnich. Choć w modelach opon zarówno letnich jaki uniwersalnych stosowane są te same typy bieżników (symetryczne, asymetryczne i kierunkowe), to jednak w przypadku opon uniwersalnych istnieje coś takiego jak strefowy podział funkcyjny bieżnika (czego nie możemy zauważyć opony letnich).

Do wykonania opon całorocznych stosowane są mieszanki gumowe, która z założenia mają zapewnić dobre osiągi przyczepne zarówno w czasie lata jak i zimy (czyli bardzo skrajnych dla siebie warunkach atmosferycznych). Natomiast letnie opony produkuje się z takich mieszanek gumowych, które swoje właściwości zachowują jedynie wtedy, gdy temperatura powietrza nie spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Ze względu na to osiągi opon letnich w czasie upałów są imponujące, czego niestety nie można powiedzieć o oponach całorocznych.