Teddy Motorsport

Zagadnienia i ciekawostki ze świata motoryzacji

Części samochodowe

Opony całoroczne – czy warto?

Coraz większą popularnością cieszą się wśród kierowców opony wielosezonowe. Wynika to głównie z tego, że już od wielu lat w naszym kraju nie ma długiej i srogiej zimy. Dlatego też coraz większa liczba kierowców rezygnuje z wymiany opon letnich na zimowe, a decyduje się na montaż opon wielosezonowych.

Rozwiązanie uniwersalne

Wielu kierowców coraz częściej zwraca uwagę na to, że wymiana opon co kilka miesięcy jest dość uciążliwa. Jest to jeszcze bardziej uciążliwe jeśli nie mamy gdzie opon przechowywać. Do tego dochodzi kwestia pogody, o której już wspomniano. Wielu kierowców nie widzimy potrzeby wymiany opon na zimowe ze względu na to, że w naszym kraju od dawna praktycznie zimy nie ma. Dlatego też wielu kierowców coraz chętnie decyduje się na rozwiązanie uniwersalne, czyli na opony całoroczne: https://www.sklepopon.com/opony/caloroczne

Opony wielosezonowe a opony letnie i zimowe

Opony wielosezonowe oczywiście nieco różnią się zarówno od opon letnich jak i zimowych. Można jednak powiedzieć, iż jest to pewnego rodzaju połączenie zalet obu tych opon. Opony wielosezonowe muszą bowiem bardzo dobrze radzić sobie ma mokrej jak i suchej powierzchni, przy wysokich jak i niskich temperaturach.

Opony zimowe charakteryzują się miękką mieszanką. Wszystko po to, aby opony były nadal elastyczne przy niskich temperaturach. Opony letnie posiadają za to mieszankę twardą. Wszystko po to, aby opony nadal były sztywne nawet przy wysokich temperaturach. Opony całoroczne łączą te cechy. Opony wielosezonowe są twardsze od opon zimowych, ale dużo bardziej miękkie niż opony letnie. Dzięki temu radzi sobie ona znakomicie zarówno przy niższych jak i przy wyższych temperaturach.

Warto także wspomnieć o bieżniku opon całorocznych. Opony zimowe charakteryzują się zwiększoną liczbą lameli oraz rowków. Dzięki temu opony lepiej utrzymują przyczepność podczas jazdy po śniegu i lodzie. Inaczej jest w przypadku opon letnich. Te charakteryzują się dużo mniejszą liczbą nacięć. Dzięki temu opony letnie bardzo dobrze trzymają się powierzchni zarówno suchej jak i mokrej. Opony wielosezonowe to coś po środku między oponami zimowymi i letnimi. Dzięki temu tego typu opony mogą świetnie radzić sobie zarówno podczas jazdy po śniegu jak i po suchej nawierzchni.

Oznaczenie opon wielosezonowych

Ważne jest także to jakie oznaczenie posiadają opony wielosezonowe. Niezwykle istotne jest to, aby posiadały one oznaczenie M+S. Oznaczenie to oznacza, że opona posiada wzmocnioną konstrukcję. Właśnie dlatego bardzo dobrze radzi sobie podczas jazdy po śniegu. Jeśli decydujemy się na zakup opon całorocznych warto zakupić takie, które będą posiadały właśnie takie oznaczenie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że poradzą sobie one podczas jazdy w okresie zimowym.

Czy warto?

Odpowiedzieć na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ważne jest bowiem także to gdzie jeździmy. Opony wielosezonowe najlepiej sprawdzają się podczas jazdy w mieście. Tutaj bowiem nawet podczas zimy ulice są odśnieżane. Jednak w przypadku jazdy w długą trasę dużo lepiej mogą się sprawdzić typowe opony zimowe.